Athletics - Fall 2018

Fall Master Sports Schedule 2018

Varsity Football

 

 

 

 

Boys Soccer

 

 

 

 

Volleyball

 

 

 

 

 

 

 

 

13-Aug.

North Iredell

CRSC

4:30/6:00

 

 

 

 

 

10-Aug

Burke Jamboree

Away

TBD

 

16-Aug.

Patton

CRSC

4:30/6:00

 

13-Aug.

Draughn

Home

4:30

15-Aug.

Shelby

Away

7:30

 

    20-Aug.

Draughn

CRSC

4:30/6:00

 

14-Aug.

Hibriten

Away

4:30

24-Aug.

Draughn

Home

7:30

 

22-Aug.

Draughn

Away

4:30/6:00

 

20-Aug.

Patton

Away

4:30

  31- Aug.

East Burke

Away

7:30

 

28-Aug.

Patton

Away

5:00/6:30

 

 

 

     

 

7-Sept.

Patton

Home

7:30

 

30-Aug.

East Burke

CRSC

4:30/6:30

 

22-Aug.

East Burke

Away

4:30

21-Sept.

St. Stephens

Away

7:30

 

4-Sept.

North Iredell

Away

4:30/6:00

 

23-Aug.

Hibriten

Home

4:30

 

 

 

 

 

10-Sept.

St. Stephens

Away

4:30/6:00

 

27-Aug.

South Caldwell

Away

4:30

28-Sept.

Hickory

(Military Appreciation)

Home

7:30

 

12-Sept.

Hickory

CRSC

4:30/6:00

 

29-Aug.

West Caldwell

Away

4:30

5-Oct.

Alexander Central

Away

7:30

 

17-Sept.

Alexander Central

Away

4:30/6:00

 

30-Aug.

Patton

Home

4:30

12-Oct.

South Caldwell

(Homecoming)

Home

7:30

 

19-Sept.

South Caldwell

CRSC

4:30/6:00

 

4-Sept.

Watauga

Home

4:30

19-Oct.

West Caldwell

Home

7:30

 

24-Sept.

West Caldwell

CRSC

4:30/6:00

 

6-Sept.

McDowell

Away

4:30

26-Oct.

Watauga

Away

7:30

 

26-Sept.

Watauga

Away

4:30/6:00

 

10-Sept.

St. Stephens

Away

4:30

2-Nov.

McDowell

(Sr. Night)

Home

7:30

 

1-Oct.

McDowell

CRSC

4:30/6:00

 

12-Sept.

Hickory

Home

4:30

 

 

 

 

 

3-Oct.

St. Stephens

CRSC

4:30/6:00

 

17-Sept.

Alexander Central

Away

4:30

 

 

 

 

 

8-Oct.

Hickory

Away

4:30/6:00

 

19-Sept.

South Caldwell

Home

4:30

JV Football

 

 

 

 

10-Oct.

Alexander Central

CRSC

4:30/6:00

 

24-Sept.

West Caldwell

Home

4:30

23-Aug.

Draughn

Away

6:30

 

15-Oct.

South Caldwell

Away

4:30/6:00

 

26-Sept.

Watauga

Away

4:30

30-Aug.

East Burke

Home

6:30

 

17-Oct.

West Caldwell

Away

4:30/6:00

 

27-Sept.

East Rutherford

Home

4:30

6-Sept.

Patton

Away

6:30

 

22-Oct.

Watauga

CRSC

(Sr. Night)

4:30/6:00

 

1-Oct.

McDowell

Home

4:30

20-Sept.

St. Stephens

Home

6:30

 

24-Oct.

McDowell

Away

4:30/6:00

 

3-Oct.

St. Stephens

Home

4:30

27-Sept.

Hickory

Away

6:30

 

 

 

 

 

 

8-Oct.

Hickory

Away

4:30

4-Oct.

Alexander Central

Home

6:30

 

 

 

 

 

 

10-Oct.

Alexander Central

Home

(Sr. Night)

4:30

11-Oct.

South Caldwell

Away

6:30

 

 

 

 

 

 

Girls Tennis

 

 

 

18-Oct.

West Caldwell

Away

6:30

 

 

 

 

 

 

6-Sept.

Patton

Away

4:00

25-Oct.

Watauga

Home

6:30

 

 

 

 

 

 

10-Sept.

Burns

Home

4:00

1-Nov.

McDowell

Away

6:30

 

Cross Country

 

 

 

 

12-Sept.

Hickory

Home

4:00

 

 

 

 

 

16-Aug.

Feet Fleet

Hickory

 

 

17-Sept.

Alexander Central

Away

4:00

 

 

 

 

 

18-Aug.

Clash Of the Classes

Boone

 

 

19-Sept.

South Caldwell

Home

4:00

 

 

 

 

 

22-Aug.

Conf. Meet

Newton

 

 

24-Sept.

West Caldwell

Home

4:00

 

 

 

 

 

25-Aug.

Providence Invitational

Charlotte

 

 

26-Sept.

Watauga

Away

4:00

 

 

 

 

 

5-Sept.

Caldwell County Invitational

Lenior

 

 

1-Oct.

McDowell

Home

4:00

Girls Golf

 

 

 

 

7-Sept.

Friday Night Lights

Kernersville

 

 

3-Oct.

St. Stephens

Away

4:00

28-Aug.

Boone Country Club

3:30

 

 

15-Sept.

Freedom Invitational

Freedom

 

 

8-11 of Oct.

Conference Tournament

TBD

TBD

4-Sept.

Brushy Mountain

3:30

 

 

     18-Sept.

Burke Co. Championship

    Draughn

 

 

 

 

 

 

10-Sept.

Orchard Hills

3:30

 

 

29-Sept.

High Country Classic

Boone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26-Sept.

Conference Meet

Freedom

 

 

 

 

 

 

18-Sept.

Catawba Springs

3:30

 

 

3-Oct.

Pre-Conference

Boone

 

 

 

 

 

 

25-Sept.

Marion Lake

3:30

 

 

6-Oct.

Great American Festival

Cary

 

 

      

 

 

 

2-Oct.

Silver Creek

3:30

 

 

10-Oct.

United Way

Newton

 

 

 

 

 

 

9-Oct.

Catawba Springs

  3:30

 

 

17-Oct.

NW4A/3A Championships

Boone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27-Oct.

3A Regionals

Charlotte

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

3-Nov.

State Championships

Kernersville